عمومی

افزایش ایمنی برای تمامی خودروهای در حال حرکت با تایر های هوشمند


ایده ساخت تایر هوشمندی که از طریق شبکه‌های اینترنتی با سیستم درونی خودرو ارتباط برقرار کرده و ران …

ایده ساخت تایر هوشمندی که از طریق شبکه‌های اینترنتی با سیستم درونی خودرو ارتباط برقرار کرده و راننده را از وضعیت مطلع سازد، مدت‌هاست که به دل‌مشغولی شرکت‌های مشهور تایر تبدیل شده است. در این زمینه شاهد رونمایی از نخستین نمونه تایر پیرلی هستیم که می‌تواند از طریق شبکه بی‌سیم ۵g شرایط جاده را به اطلاع راننده رسانده و او را از رویدادهای خطرناک احتمالی آگاه کند. به گفته شرکت سازنده، تایر پیرلی می‌تواند با دیگر خودروهای جاده نیز در ارتباط باشد.

تایر پیرلی مجهز به یک سنسور داخلی است. این سنسور تمامی اطلاعات مرتبط با تایر نظیر مدل آن، میزان مسافت طی شده، میزان عمر باقی‌مانده و رویدادهای مخاطره آمیز احتمالی را ضبط کرده و به راننده منتقل می‌کند. این اطلاعات برای استفاده توسط سیستم‌های دستیار رانندگی بسیار مفید خواهند بود و نقطه آغاز فعالیتی برای این سیستم‌ها هستند.

افزایش ایمنی برای تمامی خودروهای در حال حرکت با تایر های هوشمند

مزایا برای دیگر خودروها

فناوری موجود در تایر پیرلی علاوه بر مفید بودن برای خودرو مالک، به خودرو دیگر رانندگان نیز یاری می‌رساند. سیستم هوشمند این تایر به کمک فناوری ارتباطی ۵g با دیگر رانندگان نیز ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را از شرایط جاده مطلع می‌کند. برای مثال اگر خودرو در حال حرکت بر روی جاده‌ای خیس و لغزنده باشد، تایر پیرلی با ارسال هشداری به خودروی پشت‌سر او را از شرایط پیش رو آگاه خواهد کرد. پیش از پیرلی شرکت بریجستون نیز اقدام به ساخت تایر هوشمند کرده بود. این تایر مفهومی با دستیار کمکی راننده همگام می‌شد تا تجربه بهتری از رانندگی برای او فراهم سازد.

البته هر دو نمونه تایر هوشمند ارایه شده از سوی پیرلی و بریجستون تنها مدل‌هایی مفهومی هستند و برای فروش عرضه نشده‌اند. این مدل‌ها تنها نمونه‌ای از پیشرفت فناوری بوده و آینده‌ای تماما متصل را نوید می‌دهند. هنوز مشخص نیست تایر پیرلی و بریجستون در چه زمانی به بازار عرضه خواهند شد اما انتظار می‌رود در اواخر ۲۰۲۰ یا اوایل ۲۰۲۱ این تایرها را در بازار ببینیم.

این متن در مجله دیجی کالا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.منبع پست

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن