سرگرمی

روش های مطالعه صحیح


روش های مطالعه صحیح

روش های مطالعه صحیح

روش های مطالعه صحیح
روش های مطالعه صحیح

انتخاب کردن روش های مطالعه صحیح سبب می شود که هر آن چه را که مطالعه نموده اید را بهتر بخاطر بسپارید؛ آیا می دانید یکی از بزرگترین معضلاتی که دانشجویان و دانش آموزان با آن روبرو هستند چیست؟ پاسخ : دست  و پنجه نرم کردن در بخاطر سپاری چیزهایی که مورد مطالعه قرار می دهند.

درست است که عواملی مانند سن و محیط و ضریب هوشی می توانند تاثیر فراوانی بر مطالعه ی مناسب افراد بگذارند و همچنین تکنیک های مخصوص هر فرد در مطالعه هم برای هر فردی کارایی مخصوص به خودش را دارد؛ ولی راهکارهایی عمومی نیز وجود دارند که می توان به وسیله ی آن ها  مطالب بیشتری را با کیفیت بهتری در ذهن افراد به ثبت رساند و ذخیره نمود.

در این جا ۹ راهکار که برای مطالعه ی دانش آموزان و همچنین دانشجویان در امتحانات آن ها نیز مفید فایده واقع می شوند را توسط دلایل منطقی که برای آن ها از سوی کاربران quora ذکر شده است را برسی می کنیم؛  این تکنیک ها هم برای سنین مختلف کارآمد می باشند هم در طول زندگی افراد مناسب هستند.

۹ راهکار مطالعه مناسب برای افراد

۱- مطالعه ی کلی و اجمالی متن مورد مطالعه

اولین مورد از روش های مطالعه صحیح عبارت است از مطالعه ی کلی متن،  که یکی از کارآمدترین روش ها در به خاطر سپاری اطلاعات در ذهن می باشد که همچنین توسط «دکتر جورج»  دانشمند علم عصب شناسی مورد مطالعه ی علمی قرار گرفته است.

روش های مطالعه صحیح
اولین مورد از روش های مطالعه صحیح عبارت است از مطالعه ی کلی متن،  که یکی از کارآمدترین روش های مطالعه می باشد

پروفسور جورج در این باره می گوید «همین که نگاهی اجمالی داشته باشید تا بدانید چه چیزی را قرار است مطالعه کنید بسیار موثر و کار آمد می باشد؛ احتیاجی نیست که تمام متن را ریز به ریز و کامل بخوانید.»

۲- نوت برداری کردن از مطالب صفحات

سعی کنید حتما با در دست داشتن مدادی به خواندن مطالب خود اقدام کنید؛ می توانید زیر مطالبی که برایتان جالب تر می باشند یا مهم تر می باشند خط بکشید و همچنین می توانید مطالب جالب و مهم هر پاراگراف را  به دورش خطی بکشید و مشخص نمایید.

روش های مطالعه صحیح
سعی کنید حتما با در دست داشتن مدادی به خواندن مطالب خود اقدام کنید

۳- پرسیدن سوالاتی از خود در مورد مطالب مورد مطالعه

این روش به هنگام مطالعه کردن کتب درسی بسیار کارآمد و موثر می باشد؛  به طور مثال می توانید از خودتان بپرسید هدف اصلی این قسمت یا بخش چیه؟ و به خودتان نیز پاسخ بدهید.

۴- استفاده کردن از تاثیر پذیری، تداعی و تکرار

در صورتی که خودتان را تاثیر پذیر از چیزی که مورد مطالعه قرار می دهید محسوب نمایید، می توانید تصویر ذهنی از آن مطالب را در ذهن خود به جریان در بیاورید؛  این روش نیز از موارد مناسب در روش های مطالعه صحیح می باشد.

مورد بعدی این است که می توانید میان مطالبی که مورد مطالعه قرار داده اید ارتباطی موضوعی ایجاد نمایید؛ به عنوان نمونه امکان دارد نام یکی از دوستان خودتان شباهتی با نام یکی از شخصیت های کتاب مورد مطالعه ی شما داشته باشد، می توانید آن فرد را در ذهن خود تداعی و مرور کنید.

مورد آخر تکرار می باشد هر چقدر که میزان مطالعه ی شما بیشتر می شود، ذهن شما نیز بهتر و بیشتر کار خواهد کرد؛ همچنین سبب تقویت حافظه ی خود نیز خواهید شد، در صورتی که اقدام به هایلایت کردن بخش های مهمی از مطالبی که خوانده اید کرده باشید، می توانید از تکرار کردن دوباره ی آن ها نیز جلوگیری نمایید و فقط برای مرور کردن مجدد آن ها زمینه سازی کنید.

۵- تبادل کردن اطلاعات متن یا مطالبی که خوانده اید با دیگر افراد

طبق صحبت خانم «آنا جکسون»  روانشناس آموزشی، مبادله کردن مطالب خوانده شده با دیگران سبب می شود مطالب را بتوانید بهتر بخاطر بسپارید.

طبق نظرات و باورهای افراد مختلف نیز، هنگامی که از این روش برای مطالب تازه یاد گرفته شده استفاده شود  و  هنگامی که با دیگران توضیح و تبادل نظر می کنید باعث به خاطر سپاری بهتر مطالب خواهید شد.

روش های مطالعه صحیح
یکی از بهترین روش های برای یادگیری بهتر مطالب تبادل اطلاعات خوانده شده با دیگران می باشد

۶- مطالعه کردن با صدای بلند

یکی دیگر از روش های مطالعه صحیح که  در «سایکولوژی تودی» توسط دکتر روانشناس مارک گلدمن نوشته شده است این می باشد که،  « برای مطالعه کردن و به خاطر سپردن بهتر مطالب کلیدی، تکنیک مطالعه کردن با صدای بلند به شما کمک زیادی خواهد نمود؛  همچنین با این روش سبب می شوید که هنگام شنیدن مطالب توسط گوش ها،  مطالب راحت تر به خاطر سپرده شوند.

۷- کتاب ها و صفحات کاغذی را بخوانید

درست که ما می توانیم با خود در سفرهای درون شهری و بیرون شهری خود کتاب های الکترونیکی را حمل کنیم  و مطالعات  الکترونیکی داشته باشیم؛ اما طبق پژوهش های علمی صورت گرفته،  مطالعات الکترونیکی می توانند سبب کاهش حافظه شوند.

در مطالعات صورت گرفته ای که بین دو گروه که اطلاعاتی را از صفحات کاغذی یا از روی کیندل (کتابخوان) خوانده بودند؛  طبق برسی ها و نتایج علمی بدست آمده از این مطالعات به خاطر آوردن جزئیات بیشتر و ریزتر از حوادث،  توسط گروهی که صفحات کاغذی را مطالعه کرده بودند بهتر صورت می گرفت.

برقراری تماس دست ها با صفحات کتاب دلیلی می باشد که دکتر «مانگن برایان» برای این موضوع بیان نموده است؛ اما این جریان ممکن است برای افرادی که به کتابخوانی الکترونیکی عادت کرده اند کمی متفاوت باشد.

روش های مطالعه صحیح
طبق تحقیقات علمی مطالعه ی کتاب های کاغذی بهتر می باشد

همچنین در ادامه ی بحث روش های مطالعه صحیح نیاز است  که بدانید بر اساس مطالعات دیگری که خانم مانگن برایان روی دانش آموزان دبیرستانی انجام داده اند، نشان داده شد افرادی که کتاب های کاغذی را مطالعه می کنند در مقایسه با افرادی که از روی کامپیوتر مطالعه می کنند درک بالاتری از مطالب خوانده شده را داشته اند.

۸- مطالعه به صورت غیر یکنواخت

یکی از استادان کامپیوتر به نام «چان بنگ یی» می گوید، بخاطر سپاری تمام صفحات کتاب کاری سخت و  در عمل تقریبا غیر ممکن می باشد؛ به جای این کار سعی نمایید بصورت غیر یکنواخت مطالعه کنید؛ منظور من از غیر یکنواخت این است که سعی کنید به جای بخاطر سپاری تمامی مطالب خوانده شده،  مطالب کلیدی و مهم آن کتاب یا مطالب را مورد تمرکز خودتان قرار دهید؛ با این کار می توانید با ارتباط های منطقی مطالب خوانده را بهتر به خاطر بیاورید.

۹- استفاده از روش یادداشت برداری کورنل

برای به یاد آوردن مطالب خوانده شده استفاده از روش کورنل که شامل ۵ مرحله نیز می باشد بسیار کمک کننده می باشد؛ در سایت دانشگاه کورنل نیز همین ۵ مرحله قرار داده شده اند.

روش های مطالعه صحیح
یکی دیگر از روش های مطالعه صحیح استفاده از روش مطالعه کورنل می باشد

مراحل پنچ گانه کورنل در مبحث روش های مطالعه صحیح

مرحله اول ضبط کردن: که این مرحله شامل نوت برداری کردن از مطالب خوانده شده می باشد.

مرحله دوم سوال کردن: طبق این مرحله از مطالبی که نوت برداری شده اند سوال طرح کنید و این سوال ها را نیز یادداشت کنید.

مرحله سوم  از حفظ  گفتن مطالب: در این مرحله نوت برداری های خودتان را بپوشانید و سوال هایی را که طرح کرده اید را پاسخ بگویید.

مرحله چهارم بازتاب: در این مرحله در مورد مطالبی که خوانده اید عمیق تر فکر کنید.

مرحله پنجم مرور: هر هفته زمانی حداقلی به میزان ۱۰ دقیقه را صرف مراجعه کردن به یادداشت های خود و مرور کردن آن ها کنید.

در انتهای این مقاله در صورتی که شما نیز روش های مطالعه ی بهتر و مناسبی را نیز بلد هستید لطفا برای استفاده ما  و سایر بازدید کنندگان وبسایت گلسانه در زیر همین مقاله ارسال فرمایید با سپاس.

اشتراک گذاری Share on whatsapp

واتساپ


Share on telegram

تلگرام


Share on facebook

فیسبوک


Share on twitter

توییتر


Share on email

ایمیل


Share on linkedin

لینکدین

نوشته روش های مطالعه صحیح اولین بار در گلسانه. پدیدار شد.منبع پست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا