عمومی

شورای رقابت با رقابتی بودن بازار خودروهای داخلی موافقت نکرد


رئیس شورای رقابت گفت: در این شورا با رقابتی بودن بازار خودروهای داخلی موافقت نشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا شیوا در واکنش به انتقادات مسئولان سازمان بازرسی کل کشور نسبت به دستورالعمل جدید قیمت گذاری خودرو، گفت: شورای رقابت از خودروسازان دفاع نمی‌کند.

وی با بیان اینکه افرادی که به فرمول شورا ایراد می‌گیرند، آن را نفهمیده‌اند، افزود: فرمول ما ضریبی دارد که بحث تولید را در بر می‌گیرد. طبق دستورالعمل‌شورای رقابت، قیمت خودروها باید هر سه ماه یک بار بر اساس تورم بخشی بانک مرکزی افزایش یابد اما دیدیم که تولیدکننده علاقه‌ای به تولید بیشتر ندارد، در نتیجه تنها راه چاره برای رفع انحصار و رانت، افزایش تولید و ترغیب خودروسازان به این کار با فرمول جدید بود.

شیوا با بیان اینکه سه ماه پیش بر اساس تورم بخشی صنعت خودرو مجوز افزایش قیمت ۲۵ درصدی را برای خودروسازان صادر کردیم، ادامه داد: چرا آن زمان به این مصوبه ایراد نگرفتند اما حالا به فرمول جدید ما ایراد می‌گیرند؟ با این فرمول حداقل تولید افزایش می‌یابد.

این مقام مسئول تصریح کرد: منظور ما از افزایش تولید در فرمول جدید، تولیدی است که به عرضه ختم شود در عین حال، همه خودروهای جدید سایپا نیز از فرمول قدیمی شورای رقابت تبعیت می‌کنند.

وی درباره شائبه حضور شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودروهایی که از نظر این شورا دارای بازار رقابتی هستند نیز گفت: اگر بازار خودرویی، رقابتی باشد ما از قیمت گذاری آن خودرو خارج می‌شویم. در شورای رقابت بر سر رقابتی بودن خودروها موافقت نشد، اگر این اتفاق می‌افتاد از قیمت‌گذاری کنار می‌رفتیم.

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه وزیر صنعت بارها اعلام کرده که در راه افزایش تولید خودرو تلاش می‌کنیم، ادامه داد: اگر خودروسازان افزایش تولید نداشته باشند هیچ افزایش قیمتی مشمول تولیداتشان نخواهد شد.

شیوا با بیان اینکه در جلسات شورای رقابت نماینده سازمان بازرسی نیز حضور داشته است، گفت: نماینده وزیر صنعت نیز در این جلسات خود را به عنوان نماینده تام‌الاختیار معرفی کرده و اظهار داشت که با خودروسازان صحبت شده و قرار است افزایش ۵۰ درصدی خودرو را داشته باشند. وقتی ما مطمئن شدیم که آقایان پشت جریان افزایش خودرو هستند، فرمول جدید را مصوب کردیم اگر نه با دستورالعمل قبلی ادامه می‌دادیم.


این متن در مهر نیوز منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.منبع پست

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن