عمومی

فروش تست منفی برای مسافران پروازها/ هزینه آزمایش کرونا ۳۵۰ هزار تومان


تهران – مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مهمترین تخلف در حوزه آزمایشگاهها بعد از دوران کرونا، فروش تست منفی برای برخی افراد از جمله مسافران پروازها بوده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیامک سمیعی روز یکشنبه در نشست خبری آنلاین از وزارت بهداشت افزود: از زمان شروع اپیدمی کرونا در کشور آزمایشگاهها تشخیص طبی در بخش دولتی و خصوصی کار بزرگی انجام دادند، تاکنون حدود ۱۵ میلیون تست کرونا انجام داده اند و جای قدردانی دارد. مهمترین شکایتی که از این مجموعه مطرح شده از طرف خود مسئولان فنی آزمایشگاهها بوده مبنی بر اینکه برخی از کارکنان آنها جواب تست منفی فروخته اند و این کارکنان را اخراج کرده اند.

وی گفت: گاهی در برخی شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام افرادی تبلیغ می کنند که تست منفی یا مثبت کرونا می فروشند اما مسئولان فنی آزمایشگاهها خودشان با این مسائل برخورد کرده اند زیرا نمی خواهند اعتبار آزمایشگاه آنها زیر سوال برود.

سمیعی افزود: مهمترین جایی که افراد به دنبال جواب تست منفی هستند برای مسافران پروازها به خصوص پروازهای خارجی است. برای شرکت های هواپیمایی مهم این نیست که جواب تست درست باشد. مهم این است که جواب تست مسافر منفی باشد و با توجه به اینکه افراد هزینه زیادی را برای پروازهای خارجی پرداخت می کنند اگر یکی از همراهان آنها تست مثبت داشته باشد، تکلیف آنها هم نامعلوم می شود بنابراین به دنبال خرید جواب تست منفی هستند.

وی ادامه داد: نظارت و مدیریت این مساله برای وزارت بهداشت سخت است. اگر در موارد جواب تست اشکال داشته باشد با تکرار آزمایش می توان مشکل را حل کرد اما چون برای مسافران پروازها زمان زیادی نداریم. رفع این چالش مشکل است. یک نمونه آن سفر تیم فوتبال بود. هر جایی که منافعی در داشتن تست مثبت یا منفی کرونا باشد امکان این نوع تخلفات وجود دارد. متاسفانه در این حوزه خیلی موفق نبودیم.

سمیعی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره هزینه تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی گفت: هزینه تست کرونا در بخش دولتی ۲۵۰ هزار تومان و در بخش خصوصی ۳۵۰ هزار تومان است. البته وزیر بهداشت دستور داده برای موارد و افراد مشکوکی که از سیستم وزارت بهداشت به آزمایشگاه های دولتی ارجاع می شوند، هزینه تست گرفته نشود و آزمایشگاههای وزارت بهداشت بر اساس دستور وزیر عمل می کنند.

مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا درباره امکان توزیع و فروش تست های سریع در داروخان ها توضیح داد: در این مورد چند چالش وجود دارد. اول اینکه نمونه گرفتن برای افراد عادی کار سختی است زیرا سواپ نمونه گیری باید به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه با قسمت انتهایی بینی نزدیک حلق تماس داشته باشد تا به ترشحات آغشته شود و البته در مورد تست سریع باید میزان درگیری ویروس بیشتر باشد تا نتیجه دقیق باشد.

وی گفت: اگر این مسائل رعایت شود بعد از ۲۰ دقیقه با روشن شدن قسمت قرمز کیت نتیجه معلوم می شود اما مساله دیگر این است که اگر فردی متوجه بیماری خود شد با نتیجه تست چه کار می کند بنابراین فعلا توزیع این کیت ها در داروخانه ها در دستور کار نیست زیرا مطمئن نیستیم که هزینه آن بر دوش مردم به نفع آنها باشد. فعلا از کیت های تشخیص سریع در مراکز بهداشتی درمانی استفاده می شود و ورود این تست ها باعث شد میزان تست های روزانه کرونا در کشور حدود ۶۰ درصد بیشتر شود که کمک بزرگی برای گسترش آزمایش کرونا در کشور بود.


این متن در ایرنا منتشر شده و انتشار آن در حالا زندگی به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.منبع پست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا