8 ماده غذایی عامل اصلی میگرن8 ماده غذایی محرک میگرنتسکین میگرنحملات میگرندرمان میگرنرژیم و تغذیهسایت تفریحیسایت سرگرمیسردرد های میگرنیسلامتعامل اصلی میگرنعوامل تحریک کننده میگرنمیگرنمیگرن چیست

۸ ماده غذایی محرک میگرن – رژیم و تغذیه


۸ ماده غذایی محرک میگرن

هیچ نوع غذا یا نوشیدنی جهانی وجود ندارد که میگرن را تحریک کند اما مقصر اصلی آن کافئین، الکل، MSG، شکلات و غیره است. با بخش رژیم و تغذیه سایت تفریحی و سرگرمی جیران همراه باشید تا با ۸ ماده غذایی محرک میگرن آشنا شوید.

برای جلوگیری از میگرن در آینده، غذاهای سالم مانند میوه ها و سبزیجات کامل را بخورید و با یک برنامه منظم غذا بخورید تا از افت قند خون که باعث سردرد شناخته شده است جلوگیری کنید.
طی چند ماه از رژیم خود یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و اگر یک ماده غذایی، نوشیدنی یا مواد افزودنی خاص را به عنوان محرک احتمالی شناسایی کردید، به مدت یک ماه از مصرف آن خودداری کنید تا ببینید آیا میگرن کمتری دارید یا خیر.

۸ ماده غذایی محرک میگرن - رژیم و تغذیه

این مقاله توسط مدحت میکائیل، پزشک، متخصص مدیریت درد و مدیر پزشکی برنامه غیر جراحی در مرکز بهداشت ستون فقرات در مرکز پزشکی MemorialCare Orange Coast در فونت دره، کالیفرنیا مورد بررسی پزشکی قرار گرفت.

توماس برک، MD، متخصص مغز و اعصاب و متخصص سردرد در NYU Langone Health و استادیار عصب شناسی در دانشکده پزشکی NYU Grossman می گوید: “چندین مطالعه نشان دهنده ارتباط بین غذا و نوشیدنی و میگرن است.”


موارد پیشنهادی


میگرن بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان و ۳۹ میلیون نفر فقط در ایالات متحده مبتلا است. درباره این بیماری، از جمله رایج ترین غذاهایی که می توانند باعث ایجاد میگرن شوند ، بیشتر بدانید.

سردرد در مقابل میگرن

تفاوت بین سردرد و میگرن عمدتاً مربوط به شدت درد است.

سردرد می تواند ناراحت کننده باشد و ساعتها تا روزها ادامه یابد. در حالی که میگرن نوعی بیماری عصبی و ناتوان کننده ترین نوع سردرد محسوب می شود، بیش از ۹۰٪ مبتلایان قادر به کار یا انجام فعالیتهای عادی در هنگام حمله میگرن نیستند.

برک می گوید: سردرد هر نوع دردی در سر یا صورت است و بیش از ۱۲۰ نوع سردرد وجود دارد که شامل میگرن است.

میگرن معمولاً شامل درد شدید ضربان دار، به طور معمول در یک طرف سر است و ممکن است از چهار تا ۷۲ ساعت طول بکشد. علائم اضافی ممکن است شامل حساسیت به نور، صدا و بو، حالت تهوع، استفراغ و اختلال بینایی باشد که به عنوان هاله شناخته می شود.

عوامل تحریک کننده میگرن

برک می گوید: “هیچ نوع غذا یا نوشیدنی جهانی وجود ندارد که میگرن را تحریک کند.” افراد مستعد ابتلا به میگرن عوامل مختلفی را تحریک می کنند که برخی از آنها ممکن است مربوط به غذا یا نوشیدنی باشد. ماشه ممکن است هر نوع باشد، همه عوامل میگرنی به همان طریق – با کاهش آستانه میگرن – بر مغز تأثیر می گذارند.

مصرف نوشیدنی های الکلی که برای شما عامل اصلی میگرن است. این نوشیدنی منجر به ایجاد انتقال دهنده های عصبی التهابی می شود که در مغز تولید می شوند. آن انتقال دهنده های عصبی باعث گشاد شدن رگ های خونی اطراف مغز می شوند و انتهای عصبی سیگنال هایی را به مغز می فرستند تا علائمی مانند درد، حساسیت به نور، حالت تهوع و … را احساس کنند.

بر اساس تحقیقات و بحث های Berk با بیماران، در اینجا لیستی از هشت غذای رایج ، نوشیدنی و محرک های مربوط به غذا برای سردردهای میگرنی وجود دارد:

کافئین

کافئین در بسیاری از غذاها از جمله فنجان جو روزانه شما وجود دارد. یک بررسی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مصرف کافئین و همچنین مصرف بیش از حد کافئین (بیش از ۲۰۰ میلی گرم در روز)، می تواند در برخی افراد میگرن ایجاد کند.

الکل

برخی از بیماران میگرنی برک به دلیل ترس از الکل در ایجاد میگرن، از نوشیدن الکل خودداری می کنند. معلوم شد که واقعیتی در این نظریه وجود دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که الکل برای بیش از ۳۵٪ از شرکت کنندگان در مطالعه میگرن تحریک کننده است. شراب قرمز متداول ترین عامل تحریک نوشیدنی های الکلی بود. وی می گوید: “بررسی ها مشخص نکرده اند که آیا سولفیت ها، تانن ها یا سایر مواد شیمیایی طبیعی در شراب علت ایجاد میگرن هستند.”

MSG

بیشتر ما MSG را به عنوان یک تقویت کننده طعم در آشپزی آسیایی تصور می کنیم، اما در بسیاری از انواع غذاهای فرآوری شده از جمله میان وعده ها، غذاهای منجمد، سوپ ها، سس گوجه فرنگی و سایر چاشنی ها از آن استفاده می شود. و تحقیقات نشان داده است که MSG مهمترین عامل محرک میگرن است.

شکلات

اگر از میگرن رنج می برید، لازم نیست که هنوز شکلات را قسم دهید. این ماشه کمی بحث برانگیز است زیرا بعضی اوقات شکلات (احتمالاً به دلیل کافئین موجود در آن) به کاهش درد میگرن کمک می کند، برک می گوید. این نیز یک اشتیاق معمول در مرحله ابتلا به میگرن است. اما، طبق بررسی سال ۲۰۲۰، مشخص شد که شکلات در درصد کمی از شرکت کنندگان عامل ایجاد میگرن است.

بریدگی اگر مستعد ابتلا به میگرن هستید، آنچه درون ساندویچ ناهار شما است را در نظر بگیرید. برك می گوید: “یكی از عوامل محرك میگرن، مواد نگهدارنده مواد غذایی از جمله نیترات و نیتریت است.” اینها برای حفظ رنگ و طعم در گوشت های ناهار و همچنین بیکن و هات داگ استفاده می شوند.

آسپارتام

از آسپارتام به عنوان متداول ترین شیرین کننده مصنوعی در جهان، در بیش از ۶۰۰۰ ماده غذایی و آشامیدنی استفاده می شود. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که آسپارتام می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی، از جمله سکته مغزی، سرطان، بیماری آلزایمر و بله، میگرن شود.
پنیر پیر اگر پنیر دوست دارید و مستعد ابتلا به میگرن هستید، فکر کنید که از پارمسان، بری، سوئیسی، چدار و پنیر آبی دور شوید. این پنیرهای مسن سرشار از تیرامین هستند که به طور طبیعی در غذاهایی که پیر می شوند یا هنگام تجزیه اسید آمینه تیروزین تخمیر می شوند، وجود دارد. ثابت شده تیرامین با انقباض و گشاد شدن رگهای خونی باعث سردرد می شود.

غذاهای شور

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، اگر می خواهید مصرف نمک خود را برای کاهش فشار خون خود محدود کنید ، ممکن است سردرد کمتری هم داشته باشید. برک می گوید، حتی نمک تقلبی یا مواد شیمیایی ایجاد شده با طعم نمک در میان وعده ها و غذاهای فرآوری شده مانند چیپس سیب زمینی، مواد نگهدارنده ای دارند که می توانند میگرن را تحریک کنند.

بهتر است بدانید:

چگونه از میگرن مرتبط با غذا جلوگیری کنیم

سیمی پاریخ ، مدیر برنامه برنامه گواهی تحصیلات تکمیلی دانشگاه توماس جفرسون در تشخیص و مدیریت سردرد پیشرفته و استادیار گروه مغز و اعصاب در دانشگاه توماس جفرسون می گوید: بیماری میگرن پیچیده است و تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارد.

در اینجا Parikh چند مرحله را ارائه می دهد که می توانید برای کاهش عوامل محرک میگرن انجام دهید:

غذای سالم و مداوم داشته باشید. ممکن است متوجه شده باشید که لیست ماشهری میگرن فاقد چند گروه عمده غذایی است – به ویژه غذاهای “سالم” مانند میوه ها ، سبزیجات و پروتئین. یک بررسی در سال ۲۰۲۰ نشان داد که بیشتر برنامه های غذایی سالم “دوستدار میگرن” مانند رژیم های غذایی کم چربی ، کاهش دفعات حملات میگرن را فراهم می کنند.

علاوه بر خوردن غذاهای سالم، حفظ یک برنامه غذایی ثابت برای جلوگیری از میگرن بسیار مهم است.

پاریخ می گوید: گلوکز پایین خون می تواند سردرد ایجاد کند. او می گوید برای ثابت نگه داشتن قند خون ، هر روز تقریباً در یک ساعت و بدون مدت زمان طولانی تری بین وعده های غذایی غذا بخورید. پريخ همچنين به همه بيماران خود پيشنهاد مي كند كه از يك رژيم غذايي و وزن سالم استفاده كنند.

عوامل محرک غذایی را ردیابی کرده و آنها را از رژیم خود حذف کنید. از آنجا که عوامل متعددی در بروز میگرن نقش دارند ، بسیاری از مبتلایان دفترچه سردرد را یادداشت می کنند. این جایی است که آنها می توانند فراوانی ، مدت زمان و شدت میگرن و همچنین عوامل محرک احتمالی از جمله غذا و نوشیدنی را ذکر کنند.

اگر یک ماده غذایی، نوشیدنی یا مواد افزودنی به عنوان محرک احتمالی شناسایی شود ، Parikh پیشنهاد می کند برای یک ماه از مصرف آن خودداری کنید تا ببینید چه اتفاقی می افتد. از بین بردن فقط یک قرار گرفتن در معرض احتمالی در هر ماه مهم است ، در غیر این صورت مطمئن نخواهید شد که چه چیزی باعث حمله می شود.

پیگیری تأثیر تغییر رژیم غذایی می تواند به تشخیص عوامل محرک واقعی غذایی از ولع مصرف مواد غذایی مرتبط با میگرن کمک کند. پریخ می گوید همچنین هنگام ایجاد هرگونه تغییر رژیم غذایی ، کار با پزشک مهم است.

خواب

خواب و میگرن ارتباط تنگاتنگی دارند. یک بررسی در سال ۲۰۲۰ رابطه دو طرفه بین اختلالات خواب و میگرن را نشان داد. به عبارت دیگر ، کیفیت پایین خواب محرک میگرن است و مبتلایان به میگرن نیز در معرض خطر افزایش اختلالات خواب هستند. برای کاهش خطر خواب به عنوان محرکی برای میگرن محسوب می شود.


بیشتر بخوانید: ارتباط یوگا با لاغری


یوگا

علاوه بر کمک به احساس آرامش بیشتر، مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ نشان داد که یوگا استرس را تسکین می دهد. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ به این نتیجه رسید که یوگا به کاهش میزان میگرن کمک می کند، به ویژه هنگامی که با دارو ترکیب شود.

مراقبه

پاکسازی ذهن شما مطمئناً باعث استرس شما می شود و تحقیقات در زمینه مراقبه و تسکین استرس تأیید می کند که ذهن آگاهی برای تسکین میگرن مفید است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که افرادی که مدیتیشن انجام می دهند ، هر ماه میگرن کمتری دارند.

غذای آماده اینسایدر

برخی از غذاها، نوشیدنی ها و مواد افزودنی ممکن است باعث ایجاد میگرن شوند و پیگیری آنها در دفترچه سردرد با یک بار در ماه حذف ممکن است مفید باشد. داشتن خواب خوب، ورزش و کاهش استرس همچنین می تواند حملات میگرن را کاهش دهد.

میگرن می تواند به طرز وحشیانه ای دردناک و باعث تغییر در زندگی شود. دلایل میگرن پیچیده است و همیشه مشخص نیست. با این حال، تحقیقات نشان داده است که روشهایی وجود دارد که می تواند به طور بالقوه از دفعات، مدت زمان و شدت حملات بکاهد.

پريخ تاكيد مي كند كه حمايت از بيماران ميگرني و سرزنش آنها در مواجهه با ماشه كه مي تواند حملات ميگرن را تحريك كند ، مهم است. او می گوید: “عوامل زیادی وجود دارد که باعث ایجاد میگرن می شوند و شما می توانید همه کارها را” درست “انجام دهید و هنوز هم به آنها مبتلا شوید.”منبع پست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن